Jak kupić dobrą działkę budowlaną?

dobra-dzialka

Zanim przystąpicie do negocjacji w kwestii ceny to warto przede wszystkim dobrze sprawdzić, czy wybrana działka lub działki spełniają Wasze oczekiwania. I pisząc oczekiwania mam na myśli nie tylko te w chwili obecnej, ale także i te przyszłe.

Przede wszystkim warto rozpocząć od zapoznania się z dokumentami dotyczącymi możliwości postawienia domu. Warto zobaczyć na co pozwala miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a czego zakazuje? Czy pozwala na prowadzenie działalności gospodarczej? Nawet jeśli jej nie prowadzicie dzisiaj to niewykluczone, że w przyszłości będziecie musieli ją rozpocząć. Warto to przemyśleć.

Miejscowe plany zagospodarowania łatwo jest odnaleźć na stronach internetowych gmin, najczęściej w sekcji zwanej biuletynem informacji publicznej. Dokumenty te są raczej obszerne, ale w miarę łatwo jest znaleźć informacje dotyczące wybranego miejsca. Do planów dołączana jest mapa, która pozwala określić w jakim obszarze planu znajduje się działka, którą się interesujemy.

Jeśli plan spełnia Wasze oczekiwania to warto dobrze obejrzeć okolicę. Czy są jakieś fabryki w okolicy? A może w pobliżu jest zakład naprawy samochodów, do którego klienci przyjeżdżają codziennie od rana do wieczora? Czy w okolicy nie płynie rzeka, która może co jakiś czas podtapiać naszą działkę? Pomocna będzie mapa województw z zaznaczonymi obszarami narażonymi na niebezpieczeństwo powodzi oraz z obszarami, na których wystąpienie powodzi jest prawdopodobne: www.kzgw.gov.pl/pl/Wstepna-ocena-ryzyka-powodziowego.html.

Warto przeanalizować potencjalne zagrożenia w pobliskiej okolicy. Bardzo pomocne mogą okazać się w tej kwestii zdjęcia satelitarne, jeśli tylko uważnie się je się przegląda. Polecam korzystanie z różnych map, które dostępne są online:

maps.google.pl
here.com
www.bing.com/maps
www.zumi.pl

Nie wszystkie mapy zawierają te same zdjęcia satelitarne, warto więc porównać różne dane z różnych serwisów, aby mieć lepszy obraz sytuacji. Także strona www.drogi.waw.pl, która pokazuje aktualne informacje na temat lokalizacji obecnych i przyszłych arterii komunikacyjnych Warszawy będzie użyteczna dla planujących inwestycję w tej okolicy.

Aby dowiedzieć się więcej o okolicy działki, która nas interesuje warto spędzić trochę czasu przeglądając wszelkie plany jej dotyczące. Czasem ciekawych informacji dostarczy plan zagospodarowania przestrzennego, a czasem po prostu gminna strona internetowa. Przeglądanie stron lokalnych społeczności, które można znaleźć na przykład na Facebooku, także może rzucić nowe światło na prawdziwą wartość naszej działki.

Poza wykorzystaniem Internetu, warto także po prostu rozmawiać. Urzędnicy w gminie zazwyczaj dużo wiedzą, a i okoliczni mieszkańcy mogą bardzo często wnieść coś nowego. Bardzo ważne jest, aby bazować na informacjach sprawdzonych, a jeśli trzeba to warto się zwracać do urzędów z oficjalnymi zapytaniami na piśmie. W naszym przypadku zrezygnowaliśmy z zakupu jednej z działek, gdy dowiedzieliśmy się, że w przeciągu 10-15 lat z pewnością powstanie przy niej jedna z głównych dróg przejazdowych, a przekonali nas o tym urzędnicy miejscy.

Cały proces weryfikacji potencjału działki budowlanej zajmuje oczywiście sporo czasu, ale w przyszłości może nam to zaoszczędzić sporo nerwów i pozwoli uniknąć rozczarowania inwestycją.

Podziel się tym artykułem!

Jedna myśl nt. „Jak kupić dobrą działkę budowlaną?

  1. Ciesze sie ze znalazlem twoja stronke, teraz jestem tu stalym czytelnikiem, tylko troche ciezko bylo ja znalezc w google na podana fraze, powinienes ja lepiej wypozycjonowac. Podepnij sobie ja do systemu wymiany linkow i masz pozycjonowanie za darmo, ruch powinienen ci wzrosnac kilkakrotnie jak wbijesz sie na pierwsza strone googla.
    Wpisz sobie w google – seo stronka z seo poradami – tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda
    pozdro

Możliwość komentowania jest wyłączona.